Zaproszenie na konferencję naukową "Drogi do niepodległości ziemi myszkowskiej"

Paweł
Po III rozbiorze Polski w 1795 roku Rzeczpospolita utraciła niepodległość. Okres następnych 123 lat to czasy walki o jej przywrócenie – powstania narodowe, działalność dyplomatyczna czy też praca organiczna. To również czyn zbrojny w okresie I wojny światowej. Uwarunkowania międzynarodowe oraz dążenie Polaków do odzyskania niepodległości doprowadziły do utworzenia II Rzeczypospolitej w 1918 roku. Następne lata (1919-1921) to walka o granice państwa, o utrzymanie niepodległości. W jej obronie Polacy ginęli na frontach II wojny światowej, a na terenie okupowanego kraju oddawali życie tworząc struktury konspiracji. Jednak koniec wojny nie oznaczał odzyskania niepodległości. Okres tzw. Polski Ludowej był czasem walki o Ojczyznę wolną i suwerenną, walki zbrojnej oraz działalności legalnej i nielegalnej opozycji antykomunistycznej.
 
Z losami Ojczyzny na trwałe były związane losy wielu mieszkańców ziemi myszkowskiej. Brali oni udział w walkach w kraju i zagranicą. Tworzyli struktury organizacji niepodległościowych.
Pamięć o nich powinna być trwałym elementem budowania naszej świadomości obywatelskiej i patriotycznej. Ich heroiczna postawa, często tragiczne losy, powinny być nauką jak należy szanować osiągniętą niepodległość i budować wolną Polskę.
 
Zapraszamy do zgłaszania referatów na konferencję, która odbędzie się w Myszkowie 9 listopada 1918 roku. Referaty zostaną opublikowane w „Zeszytach Myszkowskich”.
 
Organizatorzy konferencji: Urząd Miasta Myszków, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
 
Propozycje referatów prosimy przysyłać na adres redaktorów naukowych „ZM” w terminie do 15 maja 2018 roku:
Dr hab. prof. UŚ Kazimierz Miroszewski – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dr Jarosław Durka – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.